Brukiew lub kapiel

Odmiana kapusty rzepak – należąca do rodziny kapustowatych

Cóż, nie uwierzylibyście, na jak wiele sposobów można przygotować to ciekawe warzywo … Brukiew to nie tylko dodatek dań głównych i zup. Z brukwi możesz zrobić przekąski, desery i użyć jako bazę pod pizze! Bardzo polecam ostatnią opcję która u mnie króluje w kuchni. Częściej jem pizze na spodzie z brukwi, niż normalną. Jej główna zaletą jest to ,że jest bardzo sycąca i niskokaloryczna 36 kcal w 100 gramach. Sposobów na jej przyrządzenie jest mnóstwo, wszystko zależy od preferencji kulinarnych i fantazji kucharza.

Brukiew jest warzywem korzeniowym, które powstało w wyniku skrzyżowania ze sobą kapusty liściowej i rzepy.

Znajdziemy w niej sporo błonnika, beta-karotenu i dobrych kwasów tłuszczowych.

Bogata jest w witaminy z grupy B ( B1, B2, B5, B6, B9, B12) C, A, K. oraz składniki mineralne takie jak : fosfor, wapń, sód, magnez, cynk, miedź, siarka i żelazo.

Soki, pieczenie, czy potrawy z wykorzystaniem brukwi czynią cuda w sferze regulacji jelit. To magiczne warzywo usprawnia procesy trawienne i działa przeciw zaparciom. Głownie soki z brukwi dobrze oczyszczają i wzmacniają organizm dlatego, że są szybciej przyswajalne. Dietetycy zalecają spożywanie brukwi tym którzy mają problemy skórne i słabe lub wypadające włosy..Ja staram się żeby brukiew była jak najczęściej spożywana obecna w kuchni. Moje dziecko uwielbia frytki z niej a same warzywo nie należy do najdroższych.

Pamiętasz smak dzieciństwa kiedy jadłeś kalarepę na surowo? Tak samo możesz spożywać brukiew.

HISTORIA

Dawniej jak większość warzyw, uważana za warzywo biedy i głodu.  Gdy głód doskwierał, brukiew pieczono i jadano zamiast chleba a popularną zupą z brukwi była jaroszka. Jadano ją szczególnie często w Wielkopolsce. Oprócz brukwi składnikami zupy były buraki i lebioda. Brukiew smażona na blasze była bardzo popularna w Polsce w latach 60.

ZASTOSOWANIE

  • Roztarta razem z gotowaną marchewką i ziemniakami, z dodatkiem masła, jogurtu, śmietanki lub mleka, stanowi świetny dodatek do wielu potraw.
  • Wzmacnia smak zup i ich zawartość.

Published by agataredis@gmail.com

Jestem szczęśliwą mamą i realizującą się kobietą. Czego mi więcej do szczęścia potrzeba? Absolutnie niczego. Masz zdrowie i rodzinę - masz wszystko.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: